33" Samsung 25 Cu.Ft. RF50 Neo Bespoke AI 3-Door French Door Refrigerator - RF25C5A01SRAA

Hospitality at its finest

Auto Ice Maker
Enjoy chilled drink with cubed ice from the Auto Ice Maker

Mega Capacity Refrigerator
Large Capacity (25 cu. ft.) with SpaceMaxâ„¢ Technology
Store more groceries with a spacious 24.5 cu. Ft interior. Unique SpaceMaxTM technology uses special high-urethane insulation that enables the walls to be thin without compromising energy efficiency.

Get smart energy savings of up to 15%*
SmartThings AI Energy Mode
SmartThings Energy lets you monitor and manage your refrigerator's power usage. Reduce your energy use by up to 15%* with AI Energy mode, all from your phone.**
*Compared to the factory setting temperature without AI Energy mode and with AI Energy, which optimizes the compressor speed and defrost cycle based on usage pattern and conditions. Results may vary depending on the usage pattern and conditions. **AI Energy Mode must be turned on in the SmartThings App available on compatible Android and iOS devices. A Wi-Fi connection and a Samsung account are required.
Control your fridge from anywhere
SmartThings Connectivity
Use the Samsung SmartThings App* on your smartphone to control the temperature of your refrigerator and monitor it remotely.
All-Around Cooling
Helps maintain the internal temperature to ensure consistent cooling from corner to corner.
Enjoy fresh filtered water
Samsung water filters reduce contaminants, giving your family fresh-tasting water. Designed for convenience, it's easy to replace for quick, simple maintenance at home.
Easy-to-reach controls ADA Compliant
Provides easy-to-reach controls designed to be accessible, meeting the standards of the Americans with Disabilities Act (ADA) for convenient, compliant operation.
ENERGY STAR Certified
ENERGY STAR certified refrigerators are energy-efficient* without compromising performance. *Visit www.energystar.gov for more information on ENERGY STAR guidelines.
AI Inverter Compressor with 10 Year Warranty
The AI Inverter Compressor learns your usage patterns to adjust speed and use less energy.* Plus, it's backed by a 10 year warranty.**
How to measure

| Capacity | |
|---|---|
| Net Total | 24.5 cu.ft |
| Net for Freezer | 8 cu.ft |
| Net for Fridge | 16.5 cu.ft |
| Physical specifications & size | |
| Net Dimension (WxHxD) | 32 3/16 x 70 x 35 5/8 inch |
| Net Width | 32.1875 inch |
| Net Case Height with Hinge | 70 inch |
| Net Case Height without Hinge | 68.875 inch |
| Net Depth with Door Handle | 35.625 inch |
| Net Depth without Door Handle | 33.313 inch |
| Net Depth without Door | 29.75 inch |
| Packing Dimension (WxHxD) | 32 5/8 x 73 1/2 x 35 inch |
| Net Weight | 246.92 lb |
| Packing Weight | 253.53 lb |
| Cooling Feature | |
| Power Cool Function | Yes |
| Power Freeze Function | Yes |
| Cooling Type | All Around Cooling |
| Refrigerator Feature | |
| Number of Shelf (Total) | 3 EA |
| Shelf Material | Tempered Glass |
| Number of Vegetable&Fruit Drawer | 2 EA |
| Number of Door Pocket | 6 EA |
| Interior LED Light | Top LED |
| Shelf Type | Spill Proof |
| Big Pantry | 1 EA |
| Freezer Feature | |
| Icemaker | Single Auto Ice Maker (Cubed) |
| Ice Making Capacity per Day (Cubed Ice) | 3.1 lb |
| Ice Storage (Cubed Ice) | 5.9 lb |
| Number of Drawer | 2 EA |
| Interior LED Light | LED |
| Freezer Divider | 2 EA |
| General Feature | |
| Refrigerant | R-600a |
| Compressor | AI Inverter Compressor |
| Exterior Feature | |
| Display Type | Internal |
| Door Handle | Bar |
| Colour | Stainless steel |
| Dispenser Type | Non Dispenser |
| Performance | |
| Energy Consumption | 643 kWh/year |
| Installation | |
| Free Standing | Yes |
| Smart | |
| WiFi Embedded | Yes |
| Mobile Bixby | Yes |
| App Connectivity | |
| SmartThings App Support | Yes |