30" Samsung 6.3 Cu. Ft. Electric Slide-In Range True Convection with Air Fry Max - NSE80H63SRAC

Easy to cook, stylish to look at
Up to 15% Faster, Taste the crisp
Air Fry Max
Get crisp, golden results in less time with Air Fry Max—no preheating needed. High temperatures and powerful convection fans deliver the crunch and taste you love, while its optimized algorithm enhances surface browning and reduces cooking time by up to 15%*. Enjoy healthier** meals made effortlessly, from weeknight dinners to weekend treats.
Beautifully durable
Pro-Style Design
Upgrade your kitchen with a polished stainless steel finish and refined handle design, offering a timeless look. The slim profile maximizes space efficiency, while intuitive controls ensure easy use. Enjoy a seamless blend of functionality and sophisticated style.
Faster, more even baking
True Convection
Save time and cook food evenly with the True Convection system. A heated fan distributes heat throughout the oven, helping to maintain consistent temperatures for uniform cooking. Enjoy efficient and uniform cooking, whether you're preparing small dishes or larger meals.
Performance

Gourmet taste at home
Air Sous Vide
Cook slow and low to lock in flavor and moisture with Air Sous Vide. Precise, controlled heat and airflow give you gourmet cooking results* at home, perfect for meat, fish, and vegetables. 1

Power & precision
3.0kW Dual Ring Element
Cook dishes quickly on a 3.0kW Electric Cooktop. It enables fast and intensive cooking on a high heat that is ideal for sautéing and searing meat. Or you can boil water in a flash and cook food rapidly. It has 5 Elements, including 2 Dual Ring Element, so you can easily prepare multiple dishes.
Convenience

Safe & Precise
Precision Knobs
Precisely control and ensure proper activation of your cooktop. The Precision Knob buttons must be pinched in before the knobs can be pushed and turned, so that you can be sure you only turn on the range when you want it on and help avoid unintentional push-and-turns.

Optimal Cleaning Solutions
Dual Cleaning Modes
Choose the best cleaning option based on your needs. With Self Clean, deeply clean your oven using high heat to break down grease and food without scrubbing or harsh cleaners, or use Steam Clean to quickly and lightly clean everyday messes by loosening light food spills with steam.

Cook more large dishes
6.3 cu. ft. Large Cavity
Accommodates large cookware and family-sized meals with a huge 6.3 cu. ft. capacity oven, making it perfect for everyday dinners or entertaining guests. Prepare multiple dishes at once or easily cook large items like a big roast or holiday turkey.
Design

No marks or smudges
Fingerprint Resistant Finish
Keep your appliance looking neat and spotlessly clean. A special Fingerprint Resistant Finish* prevents surfaces from becoming covered in unsightly fingerprints and other marks and smudges. And they can be quickly wiped away if any do appear. So your appliance will stay looking flawlessly beautiful. 2
Connectivity

Connect your life with SmartThings
Wi-Fi Embedded
Enjoy added convenience and peace of mind with embedded Wi-Fi. The SmartThings App* lets you monitor and control the oven anywhere using a smartphone. You can check and adjust settings and receive alerts. You can also control it with your voice using a voice assistant**, like Samsung Bixby***. 3

SmartThings Food
Smart and effortless cooking
Smart cooking starts here. The SmartThings App* lets you monitor and control your oven remotely from your smartphone or with a voice assistant**, giving you flexibility to adjust settings and receive alerts anywhere. SmartThings Food recommends recipes for various contents.***, creates a daily meal plan, offers a guided cooking experience and enables effortless grocery shopping**** in one platform. 4
Reliability

Peace of mind
Home Appliance Remote Management (HRM)
Get proactive prediction and diagnosis* with continuous monitoring, and resolve problems remotely. Home Appliance Remote Management (HRM)** helps to fix issues, offers usage tips and enables remote troubleshooting to help avoid service visits. Prevent surprise breakdowns and enjoy long-lasting reliability. 5

Smart updates
7 Years of Software Updates
Samsung's commitment to providing 7 years of software updates* ensures your appliances receive essential WiFi security patches and system updates, keeping them secure, reliable, and future-ready for years to come. 6

Measure for a perfect fit
| Overview | |
|---|---|
| Installation Type | Slide In |
| Number of Burner | 5 EA |
| Type | |
| Installation Type | Slide In |
| Cavity Type | Single |
| Capacity | |
| Capacity | 6.3 cu.ft |
| Drawer Capacity | 0.9 cu.ft |
| Materials/Finishes | |
| Oven Colour | STSS |
| Control Type (Oven) | Touch |
| Control Type (Cooktop) | Knob |
| Display Type | LED |
| LED Color | White |
| Door Type | Single Door (2 STSS Layers) |
| Soft Closing Door | No |
| Features | |
| Air Fry | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Steam Clean | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Easy Cook | No |
| Bread Proof | Yes |
| Healthy Cook | No |
| Favorite Cook | No |
| Keep Warm | Yes |
| Clock | Yes |
| Numeric Pad | Yes |
| Kitchen Timer | Yes |
| Child Safety Lock | Yes |
| Hidden Bake Element | Yes |
| Interior Light (Position) | Back |
| Auto Oven Light | Yes |
| Light (Lamp) On/Off | Yes |
| Sound on/off | Yes |
| Setting (Clock System Option (12H/24H)) | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| ADA Compliant | Yes |
| Dehydrate | No |
| Flex Duo | No |
| LED Ambient Lighting | No |
| Power/Ratings | 240 V / 60 Hz |
| Voice-Enabled | Yes |
| White LED Illuminated Knobs | No |
| COOKTOP | |
| Type | Radiant |
| Number of Burner | 5 EA |
| Heating Element 1 | 6"/9", 3000 W - Left Front |
| Heating Element 2 | 6", 1200 W - Left Rear |
| Heating Element 3 | 9/12", 3000 W - Right Front |
| Heating Element 4 | 6", 1200 W - Right Rear |
| Heating Element 5 | 100 W - Warming Center |
| Booster | No |
| Hot Surface Indicator | 1 EA |
| General Feature | |
| Convection Cooking Technology | True |
| Dual Oven Option with Removable Divider | No |
| Bake (Single) | 175°F (80°C) - 550°F (285°C) |
| Variable Broil (Low-High) (Single) | Low-High |
| Convection Bake (Single) | 175°F (80°C) - 550°F (285°C) |
| Convection Roast (Single) | 175°F (80°C) - 550°F (285°C) |
| Power/Ratings | |
| Bake Element | 3000 W |
| Broil Element | 4200 W |
| Convection Heater Element | 800 W |
| ENERGY STAR® Certification | Yes |
| DRAWER | |
| Type | Storage |
| Rail | No |
| Weights/Dimensions | |
| Net Size (W x H x D) (mm) | 761 x (914.4 ~ 933.5) x 721.1 mm |
| Net Size (W x H x D) (inches) | (29 15/16) x (36 ~ 36 3/4) x (28 3/8) |
| Shipping Size (W x H x D) | 839 x 1045 x 769 mm |
| Gross (inches) | (33 1/16) x (41 1/8) x (30 5/16) |
| Net Weight (kg) | 72 kg |
| Shipping Weight | 81.9 kg |
| Weight (Gross) | 180.6 lb |
| Accessories | |
| Number of Rack Positions | 7 |
| Air Fry Tray | 1 EA |
| Wire Rack (EA) | 2 EA |
| Griddle | No |
| Temp Probe | No |
| Anti-Tip Device | Yes |
| Filler Kit (for Slide-In Range) | Yes |
| Smart | |
| WiFi Embedded | Yes |
| App Connectivity | |
| SmartThings App Support | Yes |