30" Samsung 6.3 Cu. Ft. Electric Slide-In Range Fan Convection with Air Fry Max - NSE70H63SRAC

Easy to cook, stylish to look at

Up to 15% Faster, Taste the crisp
Air Fry Max
Get crisp, golden results in less time with Air Fry Max—no preheating needed. High temperatures and powerful convection fans deliver the crunch and taste you love, while its optimized algorithm enhances surface browning and reduces cooking time by up to 15%*. Enjoy healthier** meals made effortlessly, from weeknight dinners to weekend treats.
* Based on internal testing. Results may vary depending on the type of food and individual use. While the cooking performance of Air Fry Max and the previous Air Fry mode is comparable, Air Fry Max reduces cooking time by approximately 15% compared to its predecessor. Testing with frozen potato fries, where cooking time decreased from 30 minutes to 25.5 minutes. ** Compared to deep frying.
Beautifully durable
Pro-Style Design
Upgrade your kitchen with a polished stainless steel finish and refined handle design, offering a timeless look. The slim profile maximizes space efficiency, while intuitive controls ensure easy use. Enjoy a seamless blend of functionality and sophisticated style.
Safe & precise
Precision Knobs
Precisely control and ensure proper activation of your cooktop. The Precision Knob buttons must be pinched in before the knobs can be pushed and turned, so that you can be sure you only turn on the range when you want it on and avoid unintentional push-and-turns. This design provides a reliable and intuitive user experience.
Performance

Even cooking
Convection
Reduces cooking time and bakes more evenly than a standard oven thanks to an in-oven fan that circulates hot air through the interior. Unlike conventional ovens where temperature can vary, this ensures quick, thorough, and consistent results every time.

Fast, powerful heat
17K BTU Dual Power Burner
Cook dishes quickly on a 17K BTU Dual Power Burner. It enables fast and intensive cooking with a high-output flame that is ideal for sautéing and searing meat. Or you can boil water in a flash and cook food rapidly. It has multiple burners, so you can easily prepare multiple dishes.
Convenience

Clean with heat
Self Clean
Keep the inside of your oven neat and clean without wasting time and effort scrubbing or using costly cleaning products. A Self Clean system heats the cavity to a high temperature to burn off grease and food residue. Everywhere is left completely spotless with only a few ashes to wipe away.

Cook more & larger
6.0 cu. ft. Large Cavity
Accommodates large cookware and family-sized meals with a huge 6.0 cu. ft. capacity oven, making it perfect for everyday dinners or entertaining guests. Prepare multiple dishes at once or easily cook large items like a big roast or holiday turkey.
Design

No marks or smudges
Fingerprint Resistant Finish
Keep your appliance looking neat and spotlessly clean. A special Fingerprint Resistant Finish* prevents surfaces from becoming covered in unsightly fingerprints and other marks and smudges. And they can be quickly wiped away if any do appear. So your home will stay looking flawlessly beautiful.
* Only available on models with a Stainless Steel or Matte Black Stainless Steel finish.
Connectivity

Connect your life with SmartThings
Wi-Fi Embedded
Enjoy added convenience and peace of mind with embedded Wi-Fi. The SmartThings App* lets you monitor and control the oven anywhere using a smartphone. You can check and adjust settings and receive alerts. You can also control it with your voice using a voice assistant**, like Samsung Bixby***.
* Available on Android and iOS devices. A Wi-Fi connection and a Samsung account are required.** A Wi-Fi connection is required.*** Bixby is Samsung’s brand of artificial intelligence (AI) / Internet of Things (IoT) voice assistant. Bixby service availability may vary depending on the country. Bixby recognizes certain accents/dialects of English (US, UK, Indian), Chinese, Korean, French, German, Italian, Spanish and Portuguese. A Samsung account log-in and Wi-Fi connection are required.**** Amazon, Alexa and all related logos are trademarks of Amazon.Com, Inc. or its affiliates.***** Google is a trademark of Google LLC.

SmartThings Food
Smart and effortless cooking
Smart cooking starts here. The SmartThings App* lets you monitor and control your oven remotely from your smartphone or with a voice assistant**, giving you flexibility to adjust settings and receive alerts anywhere. SmartThings Food recommends recipes for various contents.***, creates a daily meal plan, offers a guided cooking experience and enables effortless grocery shopping**** in one platform.
* Available on Android and iOS devices. A Wi-Fi connection and a Samsung account are required. ** A Wi-Fi connection is required. Bixby is Samsung’s brand of artificial intelligence (AI) / Internet of Things (IoT) voice assistant. Service availability may vary by country. Bixby recognizes certain accents and dialects of English (US, UK, Indian), Chinese, Korean, French, German, Italian, Spanish, and Portuguese. A Samsung account log-in and Wi-Fi connection are required. *** SmartThings Food's services, excluding recipe languages, are available in 40 languages, including English, French, German, Italian and Spanish. **** The recipe language is available in 7 countries. Other countries will be added soon.
Reliability

Peace of mind
Home Appliance Remote Management (HRM)
Get proactive prediction and diagnosis* with continuous monitoring, and resolve problems remotely. Home Appliance Remote Management (HRM)** fixes issues, offers usage tips and enables remote troubleshooting to help avoid service visits. Prevent surprise breakdowns and enjoy long-lasting reliability.
* Includes both fault and non-fault diagnosis. The fault diagnosis is based on an error code on the product while the non-fault diagnosis is a perceived defect that occurs as a usability issue without generating an error code. Certain issues can be detected by AI based on the operational data, regardless of whether it generates an error code or not.** Only available on SmartThings-supported models produced after 2018. Requires the SmartThings App, which is available on Android and iOS devices. A Wi-Fi connection and a Samsung account are also required.

Smart updates
7 Years of Software Updates
Samsung's commitment to providing 7 years of software updates* ensures your appliances receive essential WiFi security patches and system updates, keeping them secure, reliable, and future-ready for years to come.
* Available on eligible smart home appliances equipped with a Wi-Fi module and released in 2024 or later. Software update support may be limited by hardware capabilities (e.g., memory capacity or chip performance).

Measure for a perfect fit
| Overview | |
|---|---|
| Type | Slide In |
| Number of Burner | 5 EA |
| Type | |
| Installation Type | Slide In |
| Cavity Type | Single |
| Capacity | |
| Capacity | 6.3 cu.ft |
| Drawer Capacity | 0.9 cu.ft |
| Materials/Finishes | |
| Oven Colour | STSS |
| Control Type (Oven) | Touch |
| Control Type (Cooktop) | Knob |
| Display Type | LED |
| LED Color | White |
| Door Type | Single Door (1 STSS Layer) |
| Soft Closing Door | No |
| Features | |
| Air Fry | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Steam Clean | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Easy Cook | No |
| Bread Proof | Yes |
| Healthy Cook | No |
| Favorite Cook | No |
| Keep Warm | Yes |
| Clock | Yes |
| Numeric Pad | Yes |
| Kitchen Timer | Yes |
| Child Safety Lock | Yes |
| Hidden Bake Element | Yes |
| Interior Light (Position) | Back |
| Auto Oven Light | Yes |
| Light (Lamp) On/Off | Yes |
| Sound on/off | Yes |
| Setting (Clock System Option (12H/24H)) | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| ADA Compliant | Yes |
| Dehydrate | No |
| Flex Duo | No |
| LED Ambient Lighting | No |
| Power/Ratings | 240 V / 60 Hz |
| Voice-Enabled | Yes |
| White LED Illuminated Knobs | No |
| COOKTOP | |
| Type | Radiant |
| Number of Burner | 5 EA |
| Heating Element 1 | 6"/9", 3000 W - Left Front |
| Heating Element 2 | 6", 1200 W - Left Rear |
| Heating Element 3 | 6/9", 3000 W - Right Front |
| Heating Element 4 | 6", 1200 W - Right Rear |
| Heating Element 5 | 100 W - Warming Center |
| Booster | No |
| Hot Surface Indicator | 1 EA |
| General Feature | |
| Convection Cooking Technology | Fan |
| Dual Oven Option with Removable Divider | No |
| Bake (Single) | 175°F (80°C) - 550°F (285°C) |
| Variable Broil (Low-High) (Single) | Low-High |
| Convection Bake (Single) | 175°F (80°C) - 550°F (285°C) |
| Convection Roast (Single) | 175°F (80°C) - 550°F (285°C) |
| Power/Ratings | |
| Bake Element | 3000 W |
| Broil Element | 4200 W |
| ENERGY STAR® Certification | Yes |
| DRAWER | |
| Type | Storage |
| Rail | No |
| Weights/Dimensions | |
| Net Size (W x H x D) (mm) | 761 x 914.4-933.5 x 721.1 mm |
| Net Size (W x H x D) (inches) | (29.94 x 36-36.75 x 28.38 inches) |
| Shipping Size (W x H x D) | 839 x 1045 x 769 mm |
| Gross (inches) | (33 1/16) x (41 1/8) x (30 5/16) |
| Net Weight (kg) | 69 kg |
| Shipping Weight | 78.9 kg |
| Weight (Gross) | 173.9 lb |
| Accessories | |
| Number of Rack Positions | 7 |
| Air Fry Tray | 1 EA |
| Wire Rack (EA) | 2 EA |
| Griddle | No |
| Temp Probe | No |
| Anti-Tip Device | Yes |
| Filler Kit (for Slide-In Range) | Yes |
| Smart | |
| WiFi Embedded | Yes |
| App Connectivity | |
| SmartThings App Support | Yes |