36" LG 25 Cu. Ft. Zero Clearance Counter-Depth MAX French 3-Door Refrigerator with Internal Water Dispenser Ice Maker - LF25BZH42S

Counter-Depth MAXbRefrigerator with Zero Clearance
Built-in look. All-out cool.
Maximize every inch of space without compromising on the features you love with the newest addition to the Counter-Depth MAX family. LG's cutting-edge Zero Clearance hinges allow you to install your fridge nearly flush to the wall and open those sleek French doors wide*. *For optimal performance, LG recommends 0.16 inches (4 mm) clearance between the sides of the refrigerator and the wall.
Open wide
Our state-of-the-art Zero Clearance™ hinges allow you to install your fridge to be nearly flush with your kitchen cabinetry while still being able to fully open both doors—no extra clearance required*
*For optimal performance, LG recommends 0.16 inches (4 mm) clearance between the sides of the refrigerator and the wall.

Elegant thin door design
Enjoy a more compact profile while retaining the same convenient ice and water access and energy efficiency you expect. Our doors come 43% thinner* than our previous models and flawlessly combine with our Zero Clearance™ hinge system for a nearly seamless look that makes it unique among LG’s freestanding fridges.


*Compared to previous LG Counter-Depth MAX model LRYKC2606
More cool features
Go beyond the basics. Every inch of LG’s Zero Clearance™ refrigerators comes packed with thoughtful touches that will help redefine your kitchen.

Factory Installed Automatic Ice Maker
Our built-in icemaker automatically makes ice cubes, so that you always have ice on hand for those hot summer days or when entertaining at home.
Get a grip
Our restyled hybrid bar handles provide a sleek, modern look and ensure easy open even when your fridge is fully loaded. Plus, reach for one of the convenient hidden pocket handles for a more subtle way to access your favorite treats.
Hidden pocket handles
Keep cooking messes and fingerprints off the surfaces of your fridge with easy-to-access opening for your freezer door.
Bar handles
No introduction needed; our sleek hybrid bar handles will give you smooth and seamless access to your fridge every time.
| Key Spec | |
|---|---|
| MATERIAL & FINISH - Finish (Door) | Stainless Steel |
| SMART TECHNOLOGY - ThinQ (Wi-Fi) | Yes |
| FEATURES - Door-in-Door | No |
| FEATURES - InstaView | No |
| PERFORMANCE - Compressor Type | Smart Inverter Compressor (BLDC) |
| Energy Star | ENERGY STAR® Certified |
| PERFORMANCE - Energy Consumption (kWh/Year) | 632 |
| DIMENSIONS & WEIGHT - Packing Dimension (WxHxD, inch) | 38" x 73" x 30" |
| CAPACITY - Volume Total (cu.ft) | 25.1 |
| Refrigerator Compartment | |
| Shelf_Folding | No |
| Door Basket_Moving Basket | No |
| Door Basket_Transparent | 6 |
| Refrigerator Light | Top LED |
| Shelf_Cantilevered | Yes (Hybrid) |
| Shelf_Tempered Glass | 4 Split |
| Vegetable Box | Yes (2) |
| Wide Pantry | Yes |
| BAR CODE | |
| Bar Code | 195174147092 |
| BASIC SPEC | |
| Brand | LG |
| ENERGY CONSUMPTION GRADE | ENERGY STAR® Certified |
| Product Type | French Door (3Door) |
| Counter Depth | Counter Depth |
| Capacity | |
| Total Capacity | 25.1(cu.ft) |
| Volume Freezer (cu.ft) | 7.9 |
| Volume Refrigerator (cu.ft) | 17.2 |
| CONTROL & DISPLAY | |
| Internal LED Display | LED Display |
| Door alarm | Yes |
| Express Freeze | Yes |
| Dimensions & Weight | |
| Product Weight (lb.) | 236 |
| Depth without door (inch) | 24 3/4" |
| Depth without handle (inch) | 27 1/2" |
| Depth with handle (inch) | 29 7/8" |
| Gross Weight (lb.) | 256 |
| Height to Top of Case (inch) | 68 7/8" |
| Height to Top of Hinge or Door Cap Deco (inch) | 70 1/4" |
| Installation Clearance | Back 2" |
| Packing Dimension (WxHxD, inch) | 38" x 73" x 30" |
| Product Dimension (WxHxD, inch) | 35 3/4" x 70 1/4" x 29 7/8" |
| Total Depth with Door 90 Open (inch) | 43 7/8" |
| Width door open 90 without Handle (inch) | 35 1/8" |
| Width door open 90 with Handle (inch) | 40" |
| Features | |
| Door Cooling+ | Yes |
| Auto Closing Door Hinge | No |
| Door-in-Door | No |
| InstaView | No |
| Sabbath Mode | Yes |
| Zero Clearance | Yes |
| Freezer Compartment | |
| Door Type | Pull Drawer |
| Drawer Divider | Yes |
| Drawer_Freezer | 2 - tier organization |
| Durabase Solid Drawer Base | No |
| Freezer Light | Top LED |
| ICE & WATER SYSTEM | |
| Water Only Dispenser | Internal |
| Automatic Ice Maker | Yes (In Cabinet, Factory Installed) |
| Daily Ice Production (lb.) | 2.5 / 2.7 (IcePlus) |
| Dispenser Light | No |
| Dual lce Maker | No |
| Ice Maker_Manual | No |
| Ice Storage Capacity (lb.) | 4.0 |
| Ice & Water Dispenser | No |
| Water Filter Model Name | LT1000P |
| Water Filtration System | Internal (1 stage) |
| MATERIAL & FINISH | |
| Handle Type | Bar + Pocket (Hybrid) |
| Contour Door | Flat |
| Fingerprint & Smudge Resistant Exterior | Yes |
| Finish (Door) | Stainless Steel |
| Flat Metal Duct (Metal Fresh) | R Metal |
| MULTI ROOM COMPARTMENT | |
| Convertible Drawer | No |
| Full-Convert Drawer | No |
| Performance | |
| Energy Consumption (kWh/Year) | 632 |
| Compressor Type | Smart Inverter Compressor (BLDC) |
| SMART TECHNOLOGY | |
| ThinQ (Wi-Fi) | Yes |
| Proactive Customer Care | Yes |
| Smart Diagnosis | Yes |
| Smart Learner Ver. | No |