36" Samsung Bespoke AI 3-Door French Door Refrigerator with In-Door Tall Dispenser - RF70H25KERAA
The fridge that fits
Zero clearance fit
Zero clearance fit fridges are designed to fit in all types of spaces.¹ Special hinges and slim doors allow the fridge to open with minimal gaps between walls and cabinets, providing a seamless look.
¹Up to 0.16" (4mm) clearance required between both sides of the refrigerator and the walls for the doors to open 108°.
Performance
Even cooling from corner to corner
All-Around Cooling
Helps maintain the internal temperature to ensure consistent cooling from corner to corner.
Enjoy fresh filtered water
Internal Water Filter
Samsung water filters reduce contaminants, giving your family fresh-tasting water. Designed for convenience, it's easy to replace for quick, simple maintenance at home.²
²Additional filters sold separately.
Design

Refined Details. Premium Feel.
Elevated Design
Refined handles and a full-metal interior panel deliver premium design that elevates the look and feel of your kitchen.
Convenience
Store it all, short and tall
Slide-in Shelf
The Slide-in Shelf makes it easy to adjust your storage based on your needs. Simply adjust the shelf to create space for tall bottles, large containers and everything in between.
Efficiency

Get smart energy savings of up to 15%³
AI Energy Mode with SmartThings
SmartThings Energy lets you monitor and manage your refrigerator's power usage. Reduce your energy use by up to 15%³ with AI Energy mode, all from your phone.⁴
³Comparing factory setting temperature without AI Energy mode and with AI Energy, which optimizes the compressor speed and defrost cycle based on usage pattern and conditions. Results may vary depending on the usage pattern and conditions. ⁴AI Energy Mode must be turned on in the SmartThings App available on Android and iOS devices. A Wi-Fi connection and a Samsung account are required.

ENERGY STAR® Certified
ENERGY STAR® Certified
ENERGY STAR® Certified refrigerators are energy-efficient⁵ without compromising performance.
⁵Visit www.energystar.gov for more information on ENERGY STAR® guidelines.
Reliability

Easy-to-reach controls
ADA-Compliant Display
Provides easy access controls compliant with the standards of the Americans with Disabilities Act (ADA).
Product image shown may not reflect the model or color selected.
| Key Features | |
|---|---|
| Sabbath Mode | Yes |
| Bespoke AI | Yes |
| AI Inverter Compressor | Yes |
| SmartThings | Yes |
| Freezer Ice Maker | Yes |
| Energy Star | Yes |
| All-Around Cooling | Yes |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| ADA Compliant | Yes |
| Ice Maker | Yes |
| Zero Clearance Fit | Yes |
| Basic Information | |
| Product Origin | Mexico |
| Smart | |
| Shipping Dimensions | 37 6/8 x 75 5/8 x 29 5/8 inch |
| Mobile Bixby | Yes |
| Category | |
| Depth | Counter Depth |
| Refrigerator Type | French Door |
| Installation | |
| Counter Depth | Yes |
| Performance | |
| Energy Efficiency Class | Energy Star |
| Energy Consumption | 637 kWh/year |
| Exterior Feature | |
| Color (Freezer) | Stainless Steel |
| Color (Fridge-Left Door) | Stainless Steel |
| Color (Fridge-Right Door) | Stainless Steel |
| Dispenser Type | Indoor Water Dispenser (Plumbing) |
| Colour | Stainless steel |
| Door Handle | Yes |
| Display Type | LCD |
| Display & Control (Fridge and Freezer) | Yes |
| Dispenser with Water Filter | Yes |
| Display & Control (Fridge Only) | Yes |
| Door Type | French Door |
| General Feature | |
| Smart | Yes |
| Compressor | AI Inverter Compressor |
| Refrigerant | R-600a |
| Door Alarm | Yes |
| Freezer Features | |
| Total Ice Storage | 5.1 lb |
| Drawer Divider | 1 ea |
| Total Ice Capacity (lbs.) | 3.3 lb |
| Interior Light | Yes |
| Built-In Automatic Icemaker | Yes |
| Ice Storage (Cubed Ice) | 5.1 lb |
| Ice Making Capacity per Day (Cubed Ice) | 3.3 lb |
| Icemaker | Yes |
| Refrigerator Features | |
| Fingerprint Resistant Finish | Yes |
| Slide-In Shelf | Yes |
| Automatic Ice Maker | Yes |
| Gallon Door Bins | 1 EA |
| Big Pantry | 1 EA |
| Interior Light | Yes |
| Shelf Type | Spill Proof |
| Interior LED Light | Yes |
| Power Cool Function | Yes |
| Number of Door Pocket | 6 EA |
| Number of Vegetable & Fruit Drawer | 2 EA |
| Shelf Material | Tempered Glass |
| Gallon Door Storage | 1 EA |
| Number of Shelf (Total) | 4 EA |
| Duct Type | Metal |
| Cooling Feature | |
| Cooling Type | All Around Cooling |
| Power Freeze Function | Yes |
| Power Cool Function | Yes |
| Standard Features | |
| High-Efficiency LED Lighting | Yes |
| Power Freeze and Power Cool Options | Yes |
| Shelve | Yes |
| Gallon Bins | Yes |
| EZ-Open Handle™ | Yes |
| 2-Minute Door Alarm | Yes |
| Concealed Hinges | Yes |
| Handles | Yes |
| Modern Look Design | Yes |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Tempered Glass Spill Proof Shelves | Yes |
| Flat Doors w/ Smooth Finish | Yes |
| External Filtered Water and Ice Dispenser | Yes |
| Big Pantry | Yes |
| Refrigerator Design | |
| Number of Doors | 3 |
| Depth | Full Depth |
| Color | Stainless Steel |
| Free Standing | Yes |
| Front Color | Stainless Steel |
| Rear Color | Gray |
| General Information | |
| Refrigerant | R-600a |