36" Samsung Bespoke AI 3-Door French Door Refrigerator - RF70H25GERAA
The fridge that fits
Zero clearance fit
Zero clearance fit fridges are designed to fit in all types of spaces. Special hinges and slim doors allow the fridge to open with minimal gaps between walls and cabinets, providing a seamless look.
Up to 0.16 (4mm) clearance required between both sides of the refrigerator and the walls for the doors to open 108°.
Get four types of ice
Sphere Ice / Half Sphere Ice / Curved / Crushed
Enjoy your favorite beverage with up to four types of ice. Choose from Sphere Ice or Half Sphere Ice from the freezer drawer and curved or crushed ice from the external dispenser.
Tumbler-ready, no-tilt refills
External Tall Water & Ice Dispenser
Get extra room to fill large bottles, pitchers and tumblers for easier, no-tilt refills - with ice always ready.
Performance
Even cooling from corner to corner
All-Around Cooling
Helps maintain the internal temperature to ensure consistent cooling from corner to corner.
Enjoy fresh filtered water
Internal Water Filter
Samsung water filters reduce contaminants, giving your family fresh-tasting water. Designed for convenience, it's easy to replace for quick, simple maintenance at home.²
²Additional filters sold separately.
Design

Refined Details. Premium Feel.
Elevated Design
Refined handles and a full-metal interior panel deliver premium design that elevates the look and feel of your kitchen.
Convenience
Store it all, short and tall
Slide-in Shelf
The Slide-in Shelf makes it easy to adjust your storage based on your needs. Simply adjust the shelf to create space for tall bottles, large containers and everything in between.
Efficiency

Get smart energy savings of up to 15%
AI Energy Mode with SmartThings
SmartThings Energy lets you monitor and manage your refrigerator's power usage. Reduce your energy use by up to 15%with AI Energy mode, all from your phone.⁴
Comparing factory setting temperature without AI Energy mode and with AI Energy, which optimizes the compressor speed and defrost cycle based on usage pattern and conditions. Results may vary depending on the usage pattern and conditions. ⁴AI Energy Mode must be turned on in the SmartThings App available on Android and iOS devices. A Wi-Fi connection and a Samsung account are required.

ENERGY STAR Certified
ENERGY STAR certified refrigerators are energy-efficient⁵ without compromising performance.
⁵Visit www.energystar.gov for more information on ENERGY STAR guidelines.
Reliability

Easy-to-reach controls
ADA-Compliant Display
Provides easy access controls compliant with the standards of the Americans with Disabilities Act (ADA).
| Refrigerator Design | |
|---|---|
| Rear Color | Gray |
| Front Color | Stainless Steel |
| Free Standing | Yes |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | Full Depth |
| Number of Doors | 3 |
| Standard Features | |
| High-Efficiency LED Lighting | Yes |
| Big Pantry | Yes |
| External Filtered Water and Ice Dispenser | Yes |
| Flat Doors w/ Smooth Finish | Yes |
| Tempered Glass Spill Proof Shelves | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| Modern Look Design | Yes |
| Handles | Yes |
| Concealed Hinges | Yes |
| 2-Minute Door Alarm | Yes |
| EZ-Open Handle™ | Yes |
| Gallon Bins | Yes |
| Shelve | Yes |
| Power Freeze and Power Cool Options | Yes |
| High-Efficiency LED Lighting | Yes |
| Key Features | |
| Zero Clearance Fit | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Dual Auto Ice Maker | Yes |
| Bespoke AI | Yes |
| Curved Ice | Yes |
| Crushed Ice | Yes |
| AI Inverter Compressor | Yes |
| SmartThings | Yes |
| Freezer Ice Maker | Yes |
| In-Door Ice Maker | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Ice/Water Dispenser | Yes |
| All-Around Cooling | Yes |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| ADA Compliant | Yes |
| Dual Ice Maker | Yes |
| Ice Maker | Yes |
| Smart | |
| Mobile Bixby | Yes |
| Wi-Fi Embedded | Yes |
| Category | |
| Depth | Counter Depth |
| Refrigerator Type | French Door |
| Installation | |
| Counter Depth | Yes |
| Performance | |
| Energy Consumption | 709 kWh/year |
| Exterior Feature | |
| Color (Freezer) | Stainless Steel |
| Color (Fridge-Left Door) | Stainless Steel |
| Color (Fridge-Right Door) | Stainless Steel |
| Dispenser Type | External Water and Ice |
| Colour | Stainless Steel |
| Door Handle | Yes |
| Display Type | LCD |
| Display & Control (Fridge and Freezer) | Yes |
| Dispenser with Water Filter | Yes |
| Display & Control (Fridge Only) | Yes |
| Door Type | French Door |
| General Feature | |
| Smart | Yes |
| Compressor | AI Inverter Compressor |
| Refrigerant | R-600a |
| Door Alarm | Yes |
| Freezer Features | |
| Icemaker | Yes |
| Total Ice Storage | 2.7 lb (Max. 18ea) |
| Ice Maker | Yes |
| Drawer Divider | 1 ea |
| Interior Light | Yes |
| Built-In Automatic Icemaker | Yes |
| Total Ice Capacity | 1.4 Ib (Max. 9ea) |
| Total Ice Capacity | 1.4 Ib Sphere Ice (Max. 9ea) |
| Total Ice Capacity (lbs.) | 1.4 Ib Sphere Ice (Max. 9ea) |
| Total Ice Storage | 2.7 lb (Max. 18ea) |
| Built-In Automatic Icemaker | Yes |
| Ice Storage (Sphere Ice) | 2.7 lb (Max. 18ea) |
| Ice Making Capacity per Day (Sphere Ice) | 1.4 Ib Sphere Ice (Max. 9ea) |
| Ice Storage (Sphere Ice) | 2.7 lb (Max. 18ea) |
| Ice Making Capacity per Day (Sphere Ice) | 1.4 Ib Sphere Ice (Max. 9ea) |
| Icemaker | Yes |
| Refrigerator Features | |
| Fingerprint Resistant Finish | Yes |
| Slide-In Shelf | Yes |
| Automatic Ice Maker | Yes |
| Gallon Door Bins | 1 EA |
| Big Pantry | 1 EA |
| Interior Light | Yes |
| Shelf Type | Spill Proof |
| Interior LED Light | Yes |
| Power Cool Function | Yes |
| Number of Door Pocket | 5 EA |
| Number of Vegetable & Fruit Drawer | 2 EA |
| Shelf Material | Tempered Glass |
| Gallon Door Storage | 1 EA |
| Number of Shelf (Total) | 4 EA |
| Duct Type | Metal |
| Cooling Feature | |
| Cooling Type | All Around Cooling |
| Power Freeze Function | Yes |
| Power Cool Function | Yes |
| General Information | |
| Refrigerant | R-600a |