36" Bosch 300 Series Wall Mounted Chimney Hood - HCP36E52UC
SKU : HCP36E52UC
Sale Ends 13th May 2026
Scheduled Delivery
Contact Us For Availability, Limited Quantities May Be Available
Contact Us
Literature
ENERGY STAR® Hood is Quiet in Operation Providing Better Efficiency and Comfort with Less Noise
  • Quiet operation 1.5 Sones / 168 CFM Low to 5.3 Sones / 300 CFM High
  • ENERGY STAR® Certified, Efficient 300 CFM Chimney Wall Hood
  • Three Speed Touch Controls with LCD Display
  • Dishwasher Safe Aluminum Mesh Filters
  • Converts to Recirculation Mode with Accessory Kit (Separate Purchase Required)
Design
  • Duct Extension Accessory Kit Available for 9' to 11.5' Ceilings
  • Bright LED lighting shines throughout the cooking surface
Performance
  • 8" round duct at discharge.
Efficiency
  • Blower will automatically turn on at high speed if excessive heat is sensed in the control area.
  • Absorb odors with charcoal replacement filters.
Convenience
  • Convenient timer built into control from 1-60 minutes.
  • Signal on LCD display will illuminate as a reminder to check filters for cleaning.
  • Audible tone when select controls are pressed.
General
Construction type Built-in
Operating Mode Convertable: Ducted / Recirculating
Control Type LCD, push-button
Depth of the product 500 mm
Maximum output recirculating air 241 m³/h
Certifications
Home Connect -
Construction type
ColourStainless Steel
Color chimneyStainless steel
Grease filter material Washable aluminium
Grease filter type Multilayer cassette
Installation Type Wall-mounted
Material Stainless steel
Material chimney Stainless steel
Motor location Integrated motor in hood chimney
Number of motors 1
Typology Chimney
Diameter of air duct (mm) 200 mm
Connection
Watts (W) 160 W
Power Cord Length 0
Frequency (Hz) 60 Hz
Total power of the lamps (W) 13; 13 W
Total output power of the motors 155 W
Volts (V) 110 V